Kategorie
Bez kategorii

Obchody 160 rocznicy Powstania Styczniowego

reprezentacja uczniów ZS w Bolimowie wraz z opiekunem

30 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spacerze organizowanym przez łowicki oddział PTTK w ramach obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego.

Dokładnie 30 marca 1863 roku dwaj powstańcy: Adolf Szoppe i Wincenty Bunszus – zostali straceni w Łowiczu. Walczyli oni w partyzantce Władysława Stroynowskiego pod Bolimowem, która została rozbita 7 lutego przez wojska rosyjskie. Wspomniani powstańcy trafili do więzienia, które znajdowało się w budynku dzisiejszego Muzeum w Łowiczu.

Liczna reprezentacja uczniów, głównie z klasy 1 A, 1 B oraz 3 A wraz z panią Katarzyną Piotrkiewicz, występującą w podwójnej roli: opiekuna i przewodnika, maszerowała śladami pamięci tamtych wydarzeń.

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej” mogliśmy ubrać chętnych uczniów w stroje z epoki, w których dumnie pełnili warty przy kolejnych pomnikach. Wybrani zostali również uczniowie, którzy pod każdym z pomników zapalali w imieniu organizatorów znicze pamięci.

Tekst: KP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *